Eşdeğer İlaç Güvenli mi ?

Sağlık Yönetmeliği bakımından onaylı olan eşdeğer ilaç uygulamaları hem Türkiye’de hem de dünya çapında geçerliliği bulunan ilaçları tanımlamakta kullanılmaktadır. Temel olarak orijinal ilaçlar ile farmakolojik açıdan hiçbir farkı bulunmamaktadır. Prospektüsünde tıpkı orijinal ilaçlarda olduğu gibi yan etkiler ve kullanım amaçları yazılmakta, hastalar bu açıdan bilgilendirilmektedir.

Eşdeğer ile Orijinal İlaçlar Arasındaki Temel Farklar

Bilindiği üzere tüm orijinal ilaçların üretiminde belli başlı klinik aşamalar bulunmaktadır. Aynı zamanda kobay hayvanların üzerinde onlarca farklı deney yapılmaktadır. Ancak bu sayede sağlık açısından kritik bir risk taşımayan ilaçlar hastalara sunulmaktadır. Söz konusu muadil ilaç çeşitlerinde de belli başlı klinik aşamalardan geçilir.

Ancak kobayların üzerinde bir deney süreci hem zaman hem de mali açıdan tasarruf sağlamak amacıyla yapılmaz. Çünkü eşdeğer ilaçların bileşenleri orijinal ilaçları ile birebirdir. Bu nedenle temel fark, sadece deney ve kobay süreçleri kapsamında kendini göstermektedir.

Bununla beraber bazı orijinal ilaçların aktif olarak üretimi tamamlanmıştır. Bunların yerine üretilmekte olan muadil ilaçlar da aynı işlevi görüp daha hesaplı olarak imal edilmektedir. Bu açıdan bakıldığında kimi eşdeğer ilaçların, artık var olmayan orijinal ilaçların yerine tatbik edildiği görülmektedir.

Muadil İlaçlar Güvenli Mi?

Muadil ilaçlar en az orijinal ilaçlar kadar güvenlidir. Belli başlı testlerden geçirilip onaylandıktan sonra eczanelerde ve sağlık kurumlarında mevcut halde tutulur. Başta Amerika ve Avrupa’nın sayılı ülkeleri olmak üzere Türkiye’de de yüzlerce eşdeğer ilaç bulunmakta ve aktif olarak kullanılmaktadır.

Muadil İlaçların Yan Etkisi Var Mı?

Tıpkı orijinal ilaçlarda olduğu gibi muadil ilaçların da belli başlı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerin tamamı ilaçların prospektüsünde ayrı bir kısımda belirtilmektedir. Sadece reçeteli olarak satılan muadil ilaçlar, bireysel istekler ve talepler doğrultusunda kullanılmamalıdır. Günde kaç adet ve hangi şartlarda kullanılacağı uzman hekimlerin yönlendirmesiyle gerçekleştirilmelidir.

Orijinal ve Eşdeğer İlaçların Fiyat Farkları

Kimi muadil ilaçların fiyatları orijinal ilaçlardan daha fazladır. Bu fark olarak belirlenmiştir. Kimi durumlarda ise bu fark daha fazla olabilir. Söz konusu farkların tamamı hastalara ait olmaktadır. Ancak bir ilacın birden fazla muadili olabilmektedir. Bunun için profesyonel ölçekli danışmanlık hizmetleri alınabilir, aynı farmakolojik özelliklere sahip daha ucuz ilaçlar tercih edilebilir.

Bununla beraber bazı eşdeğer ilaçlar ise orijinal ilaçlara oranla çok daha ucuzdur. Söz konusu fiyat farkları ilaç markasına ve kullanım derecelerine göre değişkenlik göstermektedir.

Eşdeğer İlaçlarla İlgili Diğer Merak Edilenler

Muadil ilaçlar orijinal olan versiyonları gibi tamamen patentlidir. Patenti bulunmayan ilaçlar muadil olarak tanımlanmamaktadır. Bu nedenle imtiyaz ve patenti bulunmayan ilaçların satışı yasaklanmıştır. Bu ilaçların tüm kontrolleri de sağlık mercileri tarafından yapılmaktadır. Biyoeşdeğer niteliğiyle tanımlanan tüm ilaçlar muadil olarak eczanelerde mevcut halde tutuluyor. Tüm soru ve merak edilenler için sağlık departmanları aranabilir ve en yakın eczaneye gidilerek ilaçlar hakkında bilgiler alınabilir.

Leave a Comment