Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı, Eşdeğeri ve Yan Etkileri

En bilinen ertesi gün haplarından birisi olan ella tablet hakkında bilgi vereceğiz. En pahalı ertesi gün haplarından birisi olan ertes 72 nasıl kullanılır ? Bu ilacın yan etkileri nelerdir, kesin koruma yapar mı ? Gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Ella Tablet

Ella Ertesi gün hapı, önlem alınmadan gerçekleşen veya korunma kazası yaşanılan cinsel ilişki sonrası acil korunma yöntemidir. Sık sık kullanılmaması gereken ancak acil durumlar dahilinde kullanılan bir korunma yöntemidir.

Ella hapının kullanım alanları şu şekildedir;

Korunmasız cinsel ilişkiye girilmişse

Cinsel saldırı yaşanmışsa

Kullanılan prezervatif yırtılmışsa, kaymışsa, çıkmışsa veya prezervatif kullanımı unutulmuşsa

Doğum kontrol hapı zamanında alınmamışsa bu ilacı kullanabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Ella ilacı, korunmasız cinsel ilişki sonrası veya koruyucu yöntemin başarısız olması sonucu kullanılmaktadır. İlişkiden sonraki 120 saat yani 5 gün içinde mümkün olan en kısa sürede mutlaka içmek gerekmektedir. Çünkü sperm cinsel ilişkiden sonra vücutta 5 gün canlı kalabilmektedir. Ella ilacını, ergenlik dönemine girmiş ve doğurganlık çağı başlamış her kadın içebilmektedir. Aç veya tok karnına kullanılabilir. Ella ilacını içtikten sonra 3 saat içinde kusma olursa doktora danışarak yeniden ella tablet alabilirsiniz.

Ella Yan Etkileri 

Tüm ilaçlarda olduğu gibi ella ertesi gün hapının da yan etkileri de olabilmektedir. Bunlar;

Bulantı

Ağız kuruluğu

Kusma

Karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi

Nefes almada güçlük

Baş ağrısı

Baş dönmesi

Kurdeşen

Meme hassasiyeti

Bitkinlik

Ağrılı adet kanaması

Kas ve sırt ağrısı

Adet dönemini erken başlatma

Duygu durumunda ani değişmeler

Tansiyon oynaklığı

Yüz de, dudaklarda ve boğazda seyrek de olsa şişme gibi yan etkileri olabilmektedir.

Ella hapı kullanımından sonra, adet gecikmesi yaşanıyorsa, adet kanaması beklenenden az veya daha fazla olmuşsa gebelik oluşum riski oluşturabilir. Alt karında şişme ve kasıklarda ağrı oluyorsa dış gebelik riski düşünülerek mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir. Akıntı, idrar yaparken yanma gibi cinsel yolla bulaşan hastalık semptomları belirti göstermeye başladığında hastaneye gidilerek muayene olunmalıdır.

Ella Tablet Eşdeğeri

Ella hapının eşdeğeri herhangi bir ilaç yoktur. Onun yerine yine ertesi gün hapı olarak kullanılan Ertes 72 vardır.

Ella Ertesi Gün Hapı Etkili mi ?

Araştırmalara göre başarı şansı, yüzde 97-98 gibi yüksek bir orandır. Ella ertesi gün hapı ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa başarı oranı ve etkisi o kadar yüksektir. Bu hap mevcut gebeliği sonlandırmaz. Piyasada ki en etkili ilaçtır.

Ella Ertesi Gün Hapı Ayda kaç kez Kullanılır?

Ertesi gün hapının kaç kez alınacağı ile ilgili belli bir limiti yoktur. İçeriğinde progesteron hormonu yüksek miktarda olduğu için ayda 1 kez kullanılması önerilmektedir. Bu yöntem acil durumlarda kullanılabileceğini ve bu yöntemin düzenli bir korunma yöntemi olmadığının kesinlikle unutulmaması gerekir. Ancak ertesi gün hapının yılda birkaç kez kullanılması durumunda adet döneminde düzensizliklere yol açmaktadır. Eğer korunma yöntemi olarak ertesi gün hapını kullanıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır.

Ella Güvenilir mi ?

Ertesi gün hapları oldukça güvenlidir. Şüpheli bir ilişki sonrası hemen içilmesi gereken bir ilaçtır. Ella hapı kullanıldıktan sonra yaşanacak ikinci bir ilişki için koruma niteliği taşımaz. İlaç kullanımı esnasında emzirme döneminde iseniz etkin maddeler anne sütünden bebeğe geçebilmektedir. Bu nedenle annenin bebeğini ilaç almadan önce emzirmesi gerekir ve sonraki 6 saat de sütünü sağarak atması önerilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Hamileliği Önler mi?

İçerisinde yoğun miktarda östrojen ve progesteron hormonu barındırır. Yumurtalıklarda oluşan olgun yumurta hücresinin atılımını engelleyerek etkisini gösterir. Ella ertesi gün hapı kullanım talimatlarına uygun kullanıldığı takdirde gebelik oluşması mümkün olduğu kadar en aza indirgenir. İlaca rağmen hamile kalınmışsa ilacın bebek üzerinde ve anne de herhangi bir yan etkisi yoktur.

Ella Ertesi Gün Hapı Mide Bulantısı

Ertesi gün hapının yan etkilerinden mide bulantısı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Her zaman olmasa da bu ilaç kişide bulantı ve kusmaya yol açmaktadır.

Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Döllenme sonrası rahime yerleşme, 3. günde olduğu için en geç 72 saat içinde içilmelidir. İçilen ilacın kanda etkin düzeye ulaşması da belli bir zaman aldığı için mümkün olduğu kadar erken içilmelidir. Ella ilaç içildikten sonra korumanın en etkin olduğu zaman ilk 12 saattir. İlk 12 saatte bu oran yüzde 95 iken, 72 saatte yüzde 58 civarına düşmektedir. Bu nedenle ilacı etkili hale getirmek için ilişkiden hemen sonra içmek gerekmektedir.

Ella Tablet Fiyatı

14.07.2020  güncel fiyatı 93,99 TL dir.

Leave a Comment